06.10.2009
Puhevammaisten tulkkauspalvelut Suomessa
Puhevammaisten tulkkauspalvelua käytetään tukemaan kommunikointia erilaisissa vuorovaikutustilanteissa. Tulkkauspalvelusta hyötyvän henkilön puheilmaisua tai puheen ymmärtämistä voivat vaikeuttaa esimerkiksi CP-vamma, erilaiset neurologiset sairaudet ja aivovammat, kehitykselliset kielihäiriöt ja kehitysvamma.
Jokaisella palvelua käyttävällä henkilöllä on yksilölliset keinot viestiä. Puheen rinnalla tai sen sijaan apuna voi olla esimerkiksi aakkostaulu, puhelaite tai tietokoneella toimiva kommunikointiohjelma. Tulkkauspalvelua käyttävä puhevammainen henkilö tekee ratkaisut ja päättää asioistaan itse. Tasa-arvoinen viestien vaihtaminen onnistuu eri osapuolien välillä puhevammaisten tulkin välityksellä.
Videolla puhevammaiset henkilöt kertovat kokemuksiaan tulkkauspalvelusta. Katsoja saa samalla tietoa tulkkauspalvelun käyttäjien erilaisista kommunikointikeinoista ja apuvälineistä.
Video on tarkoitettu tulkkauspalvelua suositteleville ja siitä päättäville tahoille, joilla ei ole vielä tietoa palvelun sisällöistä. Videota voidaan käyttää opetuksen tukena sosiaali- ja terveydenhuoltoalan oppilaitoksissa.
Kesto 32 min, hinta 22 euroa, tilaukset opike(at)kvl.fi tai kauppa.opike.fi